Nugaros skausmai ir jų priežastys
Norint išvengti nugaros skausmų, reikia žinoti veiksnius, galinčius turėti jiems įtakos. Viena pirminių ir pagrindinių nugaros skausmų priežasčių yra susiformavusi netaisyklinga ar ydinga laikysena. Esant taisyklingai laikysenai, raumenys yra subalansuoti, tuo tarpu esant netaisyklingai laikysenai, vieni liemens raumenys įsitempia, o kiti persitempia.
Pavyzdžiui, stiprinant tik pilvo preso raumenis, jie tampa tvirtesni, jų ilgis mažėja, o priešingoje pusėje esantys raumenys silpnėja ir ilgėja.
Toks ilgai trunkantis raumenų disbalansas sukelia raumenų nuovargį ir skausmą.
Pertempti (silpni) raumenys neatlieka savo funkcijos, todėl jų darbą atlieka kiti raumenys. Susiformavęs netaisyklingas liemens judesys keičia liemens ar galūnių judesius, tad po fizinio krūvio sportininkas gali jausti nugaros skausmus.
Taigi netaisyklinga kūno mechanika (judesiai) taip pat yra vienas iš rizikos veiksnių, turinčių įtakos nugaros skausmams. Dėl to stiprinant raumenis visoms raumenų grupėms reikėtų skirti vienodai dėmesio.
Sustingę raumenys ir raiščiai riboja sąnarių laisvumą, o tuo pačiu ir patį judesį. Treniruočių ar varžybų metu atliktus didesnės nei leidžia stuburo sąnariai amplitudės staigų judesį, sportininkas gali pajusti stiprų skausmą sustingimo vietoje.
Dažniausia tokio skausmo priežastis gali būti patemptas ir/ar įtrūkęs raumuo ar raištis. Norint išvengti raumenų bei sąnarių sustingimo ar patyrus tokią traumą, reikėtų daugiau dėmesio skirti nugaros tempimo pratimams.
Be to, raumenų elastingumui daug įtakos turi tinkamas skysčių bei mikroelementų vartojimas.
Esant pakankamai ar pernelyg paslankiems stuburo sąnariams, skausmas gali pasireikšti atliekant ir nedidelius judesius. Taip atsitinka dėl to, kad trumpieji raumenys bei raiščiai nestabilizuoja sąnarių. Šį darbą bando perimti stambieji raumenys, o jų funkcija nėra tam pritaikyta.
Tad treniruočių metu deramą dėmesį reikėtų skirti ne tik stambiesiems, bet ir smulkiesiems raumenims.
Labiausiai šie raumenys dirba, esant ant nestabilių, minkštų paviršių, stovint ant vienos kojos užsimerkus ar šokinėjant ant batuto. Kitaip tariant reikia atlikti judesius ne tik didelės amplitudės, kai kūno dalys nutolsta nuo pradinės stuburo ašies, bet ir mažos amplitudės, kai judesiai atliekami tik šalia stuburo ašies.
Kūnui ilgą laiką esant vienoje padėtyje, pavyzdžiui, ilgai sėdint prie kompiuterio, vairuojant automobilį ar darbo metu stovint, nugaros raumenys gali pervargti, todėl atsiranda nestiprus, trumpalaikis, bet varginantis skausmas nugaroje.
Tai yra pirmas signalas, kad tokios darbo ar poilsio padėtys yra netinkamos arba būtina daryti pertraukėles. Esant tokiems skausmams, rekomenduojama tinkama darbo kėdė, padedanti išlaikyti fiziologinį stuburo linkį juosmenyje, ortopedinė juosmens pagalvėlė automobilyje ar poilsio pertraukėlės kas ½ valandos.
Mokslininkai įrodė, kad rūkymas trikdo organizmo ląstelių, tarp jų stuburo tarpslankstelinio disko mitybą, o dėl to blogėja jo funkcija. Tarpslankstelinis diskas amortizuoja visus stuburui tenkančius krūvius, tad sutrikus jo mitybai silpnėja amortizacija ir slanksteliams tenka didesnis krūvis.
Bet kokios rūšies ir intensyvumo skausmas sukelia raumenų įsitempimą. Tai yra pirmoji organizmo reakcija į skausmą. Paprastai raumuo įsitempia toje vietoje, kurioje yra jaučiamas skausmas. Ilgai trunkantis raumens įsitempimas (dėl ilgai trunkančio skausmo) sukelia raumens spazmą.
Tai sukelia skausmą, nes toje vietoje didėja jautrumas, sutrinka kraujotaka ir gali išsivystyti nedidelis uždegimas. Problema sprendžiama pašalimus skausmo priežastį, taikant šilumą ar šaltį, lengvą masažą, tempimą bei poilsį.
Paprastai nugaros problema atsiranda ankščiau nei pajaučiamas skausmas, todėl skausmas ir problema nėra vienas ir tas pats.
Skausmas protarpiais gali atsirasti ir vėl išnykti, o problema palaipsniui didėja dėl prieš tai išvardintų priežasčių.
Tad kiekvienas turėtų žinoti, kad atsiradus nors ir menkiausiam skausmui, pirmiausia reikia bandyti išsiaiškinti ir pašalinti jį išprovokavusią priežastį.
Peržiūrėti kitas kategorijas: