fbpx
Trumpai apie pusryčius

Trumpai apie pusryčius

Ar žinote, kodėl reikia valgyti pusryčius? Jei ne, tuomet vertėtų sužinoti.

Beveik kasdien galima išgirsti apie naują dietą, treniruoklį, maisto papildus ar kokią kitą priemonę, kuri padėtų numesti svorio ir patobulinti kūno formas. Tačiau antsvorio problema kasdien tampa vis opesnė ir didesnė. Nutukimas – viena aktualiausių šiandienos temų.

Svorio priaugimą ir numetimą veikia daugybė faktorių: aktyvumas, įpročiai, genetika ir panašiai. Tačiau, ko gero, vienas reikšmingiausių ir įtakingiausių faktorių yra mityba. Kokie prasmė lieti prakaitą sporto salėje, jei iš jos grįžęs prisiryji tiek, kad net negali pajudėti?

Patikėkite manimi, tikrai nereikia išleisti krūvos pinigų tam, kad numestumėte dalį kūno svorio.

Manoma, kad norint suliesėti ar išlaikyti norimą formą tereikia griežtai laikytis dviejų taisyklių:

  1. Kiekvieną rytą valgyti pusryčius tam, kad prikeltumėte medžiagų apykaitą.
  2. Nevalgyti vėlai vakare, nes viską, ką suvartosite, organizmas įsisavins kaip riebalus.

Šios dvi taisyklės turi logiškus ir pagrįstus paaiškinimus, tačiau ar iš tiesų tie paaiškinimai yra teisingi?

Pirmasis teiginys, jog organizmui pažadinti būtina valgyti pusryčius, atrodo gana įtikinantis. Organizmas energijos gauna iš suvartotų maisto produktų. Antroji teorija, neva maisto produktai, suvartoti po 18 val., yra įsisavinami kaip riebalai, yra abejotina. Sąvoka, kad organizmas po 18 val. kažkodėl pradeda kitaip įsisavinti maistines medžiagas, skamba tikrai keistai.

Grupelė tyrinėtojų pasiryžo išsiaiškinti ar šiuose teiginiuose yra dalelė teisybės, ar visa tai tėra tik prasimanymai?

Buvo suburta tyrinėjamųjų žmonių grupė susidedanti iš 25-45 metų amžiaus sveikų vyrų bei moterų. Buvo fiksuojama, kiek ir kokio maisto suvartoja respondentai. Nei tyrime dalyvaujantys asmenys, nei stebėtojai nebuvo informuoti, kokiu paros metu suvartoti maisto produktai bus vertinami.

Taip pasielgta todėl, kad būtų išvengta netikslių duomenų apie didesnį ar mažesnį maisto produktų suvartojimą. Vienintelė sąlyga buvo ta, kad vienu metu suvartojama maisto porcija turi būti ne mažesnė kaip 50 kalorijų energetinės vertės, o nuo praeito valgymo turi būti praėję ne mažiau, kaip 45 minutės.

Skaičiuojama buvo visų suvartotų produktų energetinė vertė (kilokalorijos) ir vertinama, kokiu paros metu maistas suvartotas. Tyrinėtojai bandė nustatyti ir sotumo indeksą (išeikvojamų kalorijų kiekį per minutę).

Mokslininkai buvo gana nemaloniai nustebinti pamatę, kiek daug žmonių vartoja mažai vertingų medžiagų turinčius produktus. Beje, reikėtų pastebėti, kad tiriamųjų vidutinis svoris buvo apie 70 kg. Taigi galima teigti, kad tyrime dalyvavusieji žmonės problemų dėl antsvorio neturėjo.

Pirmiausia reikėtų paminėti, kad nustačius tam tikrą laiką tarp valgymų buvo išvengta nedidelių užkandžiavimų, tokių, kaip sausainis ar gabalėlis šokolado prie puodelio arbatos, o tai jau yra gerai. Taip pat buvo išvengta persivalgymų. Juk yra sakoma, kad geriau dažniau, bet mažiau. Juk persivalgius nesinori judėti, blogai jautiesi, todėl verčiau to vengti.

Tyrimų rezultatai pasirodė tikrai įdomūs ir padėjo rasti atsakymus į prieš tai keltą klausimą apie pusryčius. Buvo pateikti du gana skirtingi teiginiai apie maisto naudą ryte ir vakare. Iš tiesų tai nėra nei naudinga, nei žalinga. Tiesiog suvalgęs sočius pusryčius likusią dienos dalį tu jausies mažiau alkanas.

Jei nevalgysi pusryčių, tuomet visą likusią dienos dalį valgysi daugiau. Iš dalies tai padeda norint numesti svorio, nes valgant pusryčius per dieną suvartojamas kalorijų kiekis bus mažesnis, nei jų nevalgant. Tai – būdas prisiversti save mažiau valgyti. Beje, maisto suvartojimui įtaką turi ir aplinka, kurioje esate, kvapai, tvyrantys ore, netgi frazė apie maistą gali sukelti alkį.

O dabar paneigsime teiginį, jog maistas, suvartotas po 18 val., įsisavinamas kaip riebalai. Tai yra visiška nesąmonė!

Jei per visą dieną suvartojama nepakankamai maisto, tuomet visiškai suprantama, kad vakare norisi valgyti. Tuomet dažniausiai prisivalgoma daug angliavandenių turinčio maisto, o po viso to prigulama.

Štai jums ir rezultatas – priaugti kilogramai. Jie atsiranda todėl, kad organizmas nespėja sudeginti gautų kalorijų. Jei po valgio vakare daugiau pajudėtumėte, pasportuotumėte, tų kilogramų nebūtų.

Taigi ne viskas, kad kalama į galvą, yra tiesa, todėl prieš patikėdami, verčiau patikrinkite!

Peržiūrėti kitas kategorijas:

Parašykite komentarą

Uždaryti