fbpx
Pienas ir kultūrizmas

Pienas ir kultūrizmas

Šis straipsnis kaip ir man, tikiuosi, bus įdomus daugeliui. Mano manymu, pienas yra vienas geriausių maisto papildų, geresnis už kai kuriuos jums taip dažnai siūlomus.

Pastaruoju metu dažnai išgirstu vis daugiau blogų atsiliepimų apie pieną dėl priežaščių, kurių aš, tiesą sakant, visiškai nesuprantu. Vieni sako, kad jis turi riebalų, kiti sako, kad brangus (???) ir dar sukelia rūgštis. Bet, mano akimis žiūrint, tie, kurie atsisako laktozės, didelių pasiekimų nesulauks.

Aš mėgstu pieną, geriu jį nuolat, tačiau nežinojau, koks jis vertingas, kol nepradėjau domėtis. Kultūristai, kurie pagrindiniu dietos elementu pasirenka pieną, tikrai daug išlošia. Jei paklaustumėte manęs, koks geriausias maisto papildas kainos ir poveikio atžvilgiu, atsakyčiau, kad tai – pienas.

Jei pažvelgtume keletą dešimtmečių atgal, pamatytume, kad jokių maisto papildų nebuvo, išskyrus pieną. Kultūrizmo veteranams galima būtų pavydėti sveikatos.

Baltymai

Per dieną galima išgerti 3-5 l pieno, priklausomai nuo to, ką valgote, kiek sportuojate ir pan. Viename litre pieno yra 32 gramai baltymų. Karvės piene yra dviejų rūšių baltymų. Tai kazeino baltymai ir išrūgų baltymai. Tai yra patys tikriausi ir naudingiausi baltymai. Jei dar pridėtume kiaušinių baltymus, gautume visą amino rūgščių spektrą.

Kodėl kultūristui reikalingi baltymai, turbūt nereikia aiškinti. Jie yra greitai veikiantys ir aprūpina kultūristo organizmą dideliu kiekiu svarbiausių amino rūgščių. Kazeinas yra šiek tiek lėčiau veikiantis baltymas, tačiau iš jo organizmas gauna pagrindines amino rūgščių atsargas.

Organizmui yra būtinas šių dviejų baltymų mišinys. Pasukų baltymai suvirškinami greitai, todėl jie iš karto naudojami raumenų audiniui vystyti. Iš visų piene esančių baltymų, 20 % yra pasukų baltymai. Maždaug 7-8 l pieno aprūpins tavo organizmą 30 g. pasukų baltymų.

Tai yra maždaug tiek, kiek rekomenduoja daugelis maisto papildus gaminančių kompanijų suvartoti po treniruotės. Iš 7-8 l pieno maždaug apie 100 kg sveriantis kultūristas gauna visą per parą reikalingą baltymų kiekį.

Savaime suprantama, kad 8 litrus pieno per dieną išgerti praktiškai neįmanoma, tačiau juk pienas nėra vienintelis baltymų šaltinis. Juk baltymų gauname valgydami mėsą, ryžius, pupeles ir kt. produktus. Dabar kultūristams siūloma daug įvairiausių baltymų rūšių, kuriuos suvartoti, savaime suprantama, yra paprasčiau – išgeri keletą tablečių ir nesuki sau galvos. Tačiau geros kokybės maisto papildai yra brangūs ir tai nėra natūralus baltymų šaltinis.

Energetinė vertė

Paklausk bet kurios mitybos specialisto ir jis tau pasakys, kad geriausia dieta, kai per dieną suvartoto maisto angliavandeniai, baltymai ir riebalai atitinkamai pasiskirsto proporcijomis 50-35-15. Sulygink tai su pusiau nugriebtu prienu ir suprasi, kad idealesnio maisto produkto ir būti negali.

Vis dar netiki? Prisimink, ką valgo tik gimęs kūdikis, kaip jis per pusmetį užauga ir sustiprėja. Norinčiam svorio priaugti atletui svarbu suvartoti kiek tik įmanoma daugiau kalorijų, tačiau reikia labai atsirinkti, ką valgyti. Iš litro pieno tu gausi 440 kilokalorijų.

Taigi per dieną iš pieno, kuris yra vienas švariausių maisto produktų, gali gauti jų 1200-1700.

Kalcis

Ar žinai, kokie yra trys patys svarbiausi mineralai atletui? Tai geležis, cinkas ir kalcis. Organizmui nuolat reikia kalcio. Jei organizmui trūksta kalcio, tai vartojant keletą mineralų organizmas visuomet pirmiausia pasisavins kalcį, o tik po to likusius.

Teko matyti maisto papildų, kur šie trys mineralai yra vienoje piliulėje. Organizmas kitų dviejų elementų nepasisavins, nes pirmiausia jis įsisavins kalcį. Štai kodėl patariama jį gerti visuomet vieną, o kitus mineralus vartoti tuomet, kai skrandyje kalcio nėra. Taip reikėtų gerti ir labai populiarų maisto papildą ZMA.

Ko gero visi žino, kad kalcis reikalingas kaulams, tačiau ne tik. Jis atlieka labai svarbų vaidmenį ir raumenų augime. Trūkstant kalcio neatsipalaiduoja raumenys. Jei neatsipalaiduoja raumenys, tuomet jie nedirba pilnu pajėgumu, vadinasi ir jėgos bei energijos būna mažiau, tuomet ir raumenys blogai susitraukinėja. O tai galima prilyginti blogai treniruotei ir raumenų sąstingiui – jie paprasčiausiai nustoja augti.

Raumenys atsipalaidavę yra tuomet, jei jums nebūna raumenų mėšlungio, trūkčiojimų, traukulių. Kalcis taip pat reikalingas medžiagų apykaitai, jis mažina kraujo spaudimą. Taip pat sumažina stresą ir garantuoja ramų miegą.

Vitaminas D

Su pienu mes gauname ir vitamino D. Nedaugelis žino šio vitamino svarbą, tačiau dar mažiau sportininkų jį vartoja kaip papildą.

Vitaminas D yra priskiriamas prie steroidinių hormonų. Jo kiekis organizme yra labai nepastovus, labiau kinta tik cholesterolio lygis. Didžioji vitamino D dalis gaunama iš saulės spindulių. Saulėtuoju metų laiku dėl jo kiekio jaudintis nevertėtų, tačiau tamsiuoju metų periodu jo gali ir trūkti.

Mitybos specialistai rekomenduoja gamintojams pieną praturtinti vitaminu D, kad būtų išvengta kaulų ligų. Kaip minėjau, vitaminas D laikomas anabolinių hormonu, kuris gali turėti kur kas didesnės naudos, nei įsivaizduojate.

Iš medžiagų, esančių piene, dar reikėtų prisiminti ir pieno riebalus. Tiems, kurie atsisako pieno dėl riebalų, paminėsiu, kad jie nekaupiami organizme, o naudojami įvairioms medžiagoms pernešti į kraują. Pieno riebalai yra patys geriausi ir naudingiausi gyvulinės kilmės riebalai, beje, ir lengviausiai virškinami.

Nepamirškite, kad pieno ilgai laikyti negalima. Jau po trijų dienų jis nėra tinkamas vartojimui. Jeigu pieno negalite suvartoti daug, tuomet geriau išgerkite stiklinę prieš einant miegoti, tai turės didelę reikšmę.

Manau, kad užteks maisto papildais taisyti savo netaisyklingos mitybos spragas.

Pats metas pradėti vartoti naudingą maistą, kurio reikia tam, kad augtų raumenys. Atletui tai yra pienas, kiaušiniai, ryžiai, žuvis, raudona mėsa ir kt. produktai. Taip bus ne tik pigiau, tačiau ir sveikiau.

Peržiūrėti kitas kategorijas:

Parašykite komentarą

Uždaryti