Tėveliai savo vaikučius į užsiėmimus kovos menų mokyklose gali pradėti vesti nuo šešerių metų. Vis dėl to teisingm jaunųjų kovotojų treniruotės organizavimui užtikrinti reikia žinoti jų amžiaus ypatumus. Pagal treniruočių rengimo planus sportininkai skirstomi į keletą amžiaus grupių: 4-7 metų, 8-11 metų, 12-15 metų, 16-18 metų ir vyresnio amžiaus. Kiekviena amžiaus grupė turi jai būdingus bruožus.
Jaunesniojo ikimokyklinio amžiaus laikotarpis
Šio amžiaus (4-7 metų) vaikai ypač domisi įvairiais motoriniais veiksmais. Jie su džiaugsmu bėgioja, šokinėja, atlieka įvairius gimnastikos pratimus, žaidžia futbolą bei įvairius judriuosius žaidimus. Vaikai nori galynėtis.
Jie be ypatingų sunkumų išmoksta sudėtingiausių veiksmų, tuo tarpu paprasti nesudėtingi veiksmai juos greitai nuvargina. Dėl to vaikų nereikia versti atlikti tų pratimų, kurie jiems jau nusibodo.
Norint patraukti vaikų dėmesį, reikėtų keisti treniruočių programą, daugiausia dėmesio skiriant žaidimams ir estafetėms bei pritaikant įvairiapusius fizinius pratimus.
Gerai organizuota treniruotė visiškai patenkina šio amžiaus vaikų pažintinį poreikį ir padeda jiems pereiti prie tikslingo imtynių treniruočių proceso.
Jaunesniojo mokyklinio amžiaus laikotarpis
Jaunesnysis mokyklinis amžius (8-11 metų) yra vienas svarbiausių motorinio aktyvumo formavimosi periodų. Šiuo laikotarpiu yra dedami kūno kultūros bei fizinio ugdymo pamatai, įsisavinami nauji, iki šiol dar nežinomi pratimai ir jų veiksmų elementai.
Šio amžiaus vaikai greičiau išmoksta pratimų visumą ne dalimis, o iš karto. Vos vieną kartą pamatę ar nusižiūrėję, 7-11 metų vaikai gali greitai atlikti sudėtingą judesį arba visą pratimą iš karto.
Tad nenuostabu, kad sudėtingų imtynių veiksmų šio amžiaus vaikai gali išmokti tiesiog nusižiūrėdami. Jaunesniajame amžiuje labai sparčiai vystosi visos fizinės savybės. Tiesa, lankstumas šiek tiek sumažėja. Be to, audringai vystosi judesių koordinacija.
Šio amžiaus vaikus reikia skatinti sportuoti, ugdyti fizines savybes.
Vidutiniojo mokyklinio amžiaus laikotarpis
Šiame amžiuje labai gerai vystosi jaunųjų imtynininkų greitis ir jėga. Jaunojo imtynininko organizmo pokyčiai yra spartūs ir netolygūs, todėl treneris turėtų labai atsargiai didinti treniruočių krūvius, ypač tuos, kurie susiję su ištvermės savybių ugdymu.
Treniruojant paauglius (12-15 metų), pirmenybė teikiama pratimams, kuriais ugdomi sudėtingi koordinaciniai judesiai. Ugdant jėgą ir ištvermę, reikia stengtis krūvius parinkti taip, kad pratimo intensyvumas ir jo atlikimo trukmė atitiktų paauglio amžių bei jo pasirengimo lygį. Šio amžiaus paauglių visas motorinis aparatas vystosi netolygiai, todėl treniruojant atitinkamas raumenų grupes būtina parinkti pratimus, skirtus būtent raumenims treniruoti.
Vaikų ir paauglių amžius – tai pats geriausias laikotarpis greičiui ir vikrumui treniruoti. Tam tikslui parenkamas specialių pratimų kompleksas. Be to, nereikėtų pamiršti užduočių reakcijos greičiui ir koordinacijai lavinti Rekomenduojama sudaryti staigiai besikeičiančias sąlygas, reikalaujančias žaibiško atsakomojo veiksmo (bėgant, šuoliuojant, žaidžiant).
Ugdant ištvermę bei kitas fizines ypatybes, reikėtų apgalvotai reguliuoti treniruočių krūvius, kad augantis organizmas nebūtų žalojamas. Iš to išplaukia išvada, kad treniruojant paauglius būtina griežtai laikytis nuoseklumo ir laipsniškumo principų. Vaikams ir paaugliams didžiulę reikšmę turi vikrumas.
Dėl to šiai fizinei ypatybei ugdyti turi būti skiriamas ypatingas dėmesys.
Vyresniojo mokyklinio amžiaus laikotarpis
Sulaukę šio amžiaus (16-18 metų), jaunieji kovotojai pradeda žengti pirmuosius savarankiškus žingsnius, jie tampa asmenybėmis. Šiuo laikotarpiu formuojasi jaunuolių ir merginų pasaulėžiūra, idealai, gyvybiniai interesai, jie gali rinktis savo gyvenimo tikslą. Pagerėja imtynininkų jėga, ištvermė, techniniai ir taktiniai rodikliai. Jaunimas pradeda dažniau dalyvauti įvairaus rango varžybose.
15-18 metų jaunuolių ir merginų fizinio auklėjimo pagrindinė kryptis – visų fizinių ypatybių ugdymas ir viso organizmo funkcinės būklės, sveikatos stiprinimas.
Į papildomą fizinio lavinimo pratybų sąrašą reikėtų įtraukti turistinius žygius, dalyvavimą įvairių sporto šakų varžybose, o laisvalaikiu stengtis kuo dažniau žaisti sportinius žaidimus (krepšinį, futbolą, tinklinį, tenisą ir t.t.).
Be to, rekomenduojama sistemingai daryti rytinę mankštą.
Vyresniojo amžiaus žmonių fizinio aktyvumo ypatumai
Peržengus 50 metų slenkstį, pastebimai pradeda mažėti raumenų susitraukimo greitis. Greičio pratimus šiame amžiuje reikia taikyti labai labai atsargiai. Fizines kūno kultūros pratybas patartina pradėti nedideliu intensyvumu, nedideliais krūviais, laipsniškai parengiant organizmą kitam treniruotumo lygiui.
Vidutinio, o ypač vyresniojo amžiaus žmonėms nerekomenduojama atlikti fizinių pratimų per jėgą ar jaučiant nuovargį.
Visa tai gali sukelti neigiamus reiškinius, organizmas nesuspės atstatyti jėgų, todėl bus sunkiau atlikti kitus pratimus.
Tokia treniruotė bus neveiksminga.
Peržiūrėti kitas kategorijas: