fbpx
Geležinis Arnoldas

Geležinis Arnoldas

ARNOLDAS ŠVARCENEGERIS (Arnold Alois Schwarzenegger) – iš Austrijos kilęs amerikiečių kultūristas, aktorius ir respublikonų partijos politikas. Jaunystėje A. Švarcenegeris garsėjo kaip sportininkas, vėliau – kaip Holivudo veiksmo filmų herojus, o visą šią svaiginančią karjerą vainikavo Kalifornijos gubernatoriaus postas Amerikoje.

Ankstyvieji gyvenimo metai

Arnoldas Švarcenegeris gimė 1947 metų liepos 30 dieną, mažame Austrijos kaimelyje Thal, kur ir buvo pakrikštytas. Jo tėvas, vietinės policijos vadas Gustavas Švarcenegeris vedė būsimą Arnoldo motiną Aurelia, būdamas trisdešimt aštuonerių. Tuomet jai buvo dvidešimt treji, ji buvo našlė ir turėjo iš pirmosios santuokos sūnelį Meinhardą. Anot Arnoldo, jo tėvai buvo labai griežti. Jei berniukai juos užrūstindavo, gaudavo paragauti rykštės.

Prasidėjus Pasauliniam karui, Arnoldo tėvas buvo įstojęs į nacių partiją; vis dėlto po karo Gustavui Švarcenegeriui buvo leista dirbti policijoje, nes nebuvo jokių įrodymų apie jo padarytus nusikaltimus karo metu. Nors ir keista, tačiau tėvo numylėtiniu buvo vyresnysis Arnoldo brolis Meinhardas, o su Arnoldu jis visuomet elgdavosi griežtai ir rūsčiai. Tokį tėvo elgesį lėmė niekuo nepagrįsti įtarimai, jog Arnoldas – ne jo sūnus.

Arnoldas yra prasitaręs, jog tėvas niekuomet neturėdavo kantrybės jo išklausyti ar pabandyti jį suprasti; bendraudamas su tėvu, Arnoldas visuomet tarsi atsimušdavo į sieną. Su motina jį siejo glaudus ryšys, kurį jis išlaikė iki pat motinos mirties.

Mokykloje Arnoldas mokėsi vidutiniškai, tačiau išsiskyrė draugišku ir linksmu būdu. Šeima gana ilgai gyveno nepritekliuje, tad vienas įsimintiniausių berniuko vaikystės prisiminimų – tai diena, kai tėvai įsigijo šaldytuvą.

Vaikystėje užsiiminėjo daugeliu sporto šakų. Savo pirmąją štangą jis pakėlė tada, kai komandos, kurioje Arnoldas su kitais berniukais žaidė futbolą, treneris nusivedė juos į kultūrizmo salę. Būdamas keturiolikos, jis pasirinko kultūrizmą, o septyniolikos jau dalyvavo pirmosiose varžybose.

Per vieną savo kalbų 2001 metais, jis sakė: „Mano tėvas norėjo, kad aš kaip ir jis tapčiau policijos pareigūnu, o motina svajojo, kad mokyčiausi prekybos mokykloje“.

Tuo tarpu pats Arnoldas pasirinko sporto salę Graco mieste bei dažnai lankydavosi kino teatruose, norėdamas pamatyti didžiajame ekrane savo kultūrizmo idealus tokius kaip Regas Parkas, Steve Reevesas ir Johnny Weissmulleris.

1961 metais Arnoldas Švarcenegeris susitiko buvusį „Mr. Austria“ Kurtą Marnulą, kuris ir pakvietė vaikiną sportuoti Graco kultūrizmo salėje. Arnoldas buvo toks motyvuotas jaunuolis, jog visiems tavo aišku, kad jei jis nepateks į sporto salę savaitgalį, tai vis tiek į ją įsilauš.

1971 metais vyresnysis brolis Meinhardas žuvo automobilio avarijoje – jis automobilį vairavo būdamas neblaivus. Arnoldas nedalyvavo brolio laidotuvėse. Neatvyko jis ir į tėvo, po metų mirusio nuo širdies smūgio, laidotuves. Toks elgesys, ko gero, akivaizdžiai byloja apie tai, kokie buvo tėvo ir sūnaus tarpusavio santykiai.

Jaunystė

Sulaukęs aštuoniolikos, Arnoldas Švarcenegeris kaip ir kiti Austrijos jaunuoliai turėjo atlikti privalomąją karinę tarnybą. Bet netgi tarnaudamas kariuomenėje, vaikinas sugebėjo laimėti 1965 m. „Mr. Europe“ jaunimo kultūrizmo varžybas.

Dalyvavimas jose jam buvo toks svarbus, kad prieš paskutinįjį pasiruošimo etapą Arnoldas dezertyravo iš armijos ir grįžo tik po varžybų. Už tai jam teko savaitę praleisti kariuomenės kalėjime.

Arnoldo manymu, „Mr. Universe“ titulas turėjo tapti juo laiminguoju bilietu, atveriančiu kelią į visų svajonių išsipildymą, tad 1966 metais jis nuvyko į Londoną, kad pirmą kartą dalyvautų šiose varžybose. Visgi šį kartą jam teko nusileisti amerikiečių kultūristui Chesteriui Yortonui.

Po šio pralaimėjimo jaunuolis dar labiau pasišventė sportui ir būdamas dvidešimties jau didžiavosi „Mr. Universe“ titulu. Vėliau šiuo titulu jis pasipuošė dar tris kartus.

Kelias į Holivudą ir sportinė karjera

Į Jungtines Amerikos Valstijas Arnoldas Švarcenegeris atvyko būdamas dvidešimt vienerių, o jo anglų kalbos žinios buvo labai vidutinės. Vėliau pats Arnoldas pripažino, jog atvykus į Ameriką būtent kalbos barjeras ir ryškus akcentas buvo didelė kliūtis jo kaip aktoriaus karjerai. Amerikoje jis toliau treniravosi: Santa Monikoje (Kalifornija) esančiame sporto klube „Gold‘s Gym“ jis sportavo, prižiūrimas garsiojo Joe Weiderio.

Nuo 1970 metų iki 1974 metų Arnoldo treniruočių partneriu buvo profesionalus kultūristas ir imtynininkas Ricas Drasinas. Be to, Arnoldas labai susidraugavo su ten pat besitreniruojančiu profesionaliu imtynininku, tuometine Amerikos žvaigžde Billy Grahamu.

Būdamas dvidešimt trejų, Arnoldas laimėjo pirmąjį savo „Mr. Olympia“ titulą, dėl kurio vėliau grūmėsi dar septynis kartus. 1967 metais dalyvavo akmenų kėlimo varžybose Miunchene, kur sugebėjo pakelti net 254 kg sveriantį akmenį ir laimėjo varžybas.

Anot Švarcenegerio, prieš pačias varžybas, organizmo piko metu jo blauzdos apimtis būdavo 50 cm, šlaunies – 72 cm, juosmens – 85 cm, krūtinės – 143 cm, rankos – 55 cm.

1969 metais A. Švarcenegeris sutiko Barbarą Outland Baker, kuri, beje, buvo anglų kalbos mokytoja. Ją savo prisiminimuose Arnoldas apibūdino kaip moterį, žinojusią, ko nori iš gyvenimo, ir troškusią pastovaus šeimyninio gyvenimo. Tuo tarpu jis pats dar nebuvo subrendęs tokiam žingsniui.

Barbara apie Arnoldą atsiliepia kaip apie stiprų ir linksmą vaikiną, kuris jų bendro gyvenimo pabaigoje tapo visiškai nejautrus. Anot Barbaros, viskas turėjo suktis vien apie jį. Arnoldas ir Barbara kartu pragyveno pusketvirtų metų.

Iki šiol Arnoldas Švarcenegeris yra laikomas vienu svarbiausiu kultūrizmo istorijos veikėju, kurio palikimas – kasmetinis kultūrizmo turnyras „Arnold Classic“. Dar ir dabar Švarcenegeris vadinamas kultūrizmo veidu, nors jau ilgą laiką nedalyvauja jokioje sportinėje veikloje.

Tam tikra prasme tokiam įvaizdžiui didžiulę įtaką daro daugybė A. Švarcenegeriui priklausančių kultūrizmo klubų bei žurnalų, kurie nuolat dalyvauja įvairiose varžybose ir pasirodymuose.

Aktoriaus karjera

1970 metais Arnoldas Švarcenegeris buvo žinomas kaip  stipriausias pasaulio žmogus, tačiau jo svajonė tapti aktoriumi vis dar laukė savo išsipildymo valandos. Kaip vėliau pasakojo pats aktorius, visur kur kreipdavosi, jis sulaukdavo pastabų dėl pernelyg keisto savo kūno, juokingo akcento ar per ilgos pavardės, kurią siūlė pakeisti kokia nors trumpesne.

Filmų režisieriai baimindavosi, jog dėl Arnoldo akcento žiūrovai nesupras ką jis sako, todėl iš pradžių jo sakomus žodžius dubliuodavo.

Pagaliau įvyko ilgai lauktas jo debiutas – jis debiutavo filme „Konanas Barbaras“, kuris nepaprastai išpopuliarėjo, todėl netrukus pasirodė juosta „Konanas griovėjas“. Visgi labiausiai A. Švarcenegerį išgarsino tokios kino juostos kaip „Terminatorius“, „Paskutinis veiksmo herojus“, nuostabi komedija su Dany De Vito „Dvyniai“, „Komando“, „Vaikų darželio policininkas“ ir kt.

Apie šį nepakartojamą veiksmo filmų herojų aktorius ir komediantas Robinas Williamsas yra labai taikliai pasakęs: „Arnoldas Švarcenegeris suvaidino daugybėje veiksmo filmų, tačiau kalbėjo juose mažiau už bet kurį kitą aktorių“.

Politinė aktoriaus karjera

Dešimtajame dešimtmetyje Arnoldui, jau Amerikos piliečiui, JAV prezidento Dž. Bušo administracijoje buvo patikėtos kūno kultūros ir sporto tarybos pirmininko pareigos.

2003 m. po atšaukiamųjų rinkimų respublikonas A. Švarcenegeris tapo Kalifornijos gubernatoriumi.

Verslas

Amerikoje A. Švarcenegeris garsėja ištisa savo verslo imperija. Dar prieš pradėdamas filmuotis Holivude, jis jau buvo finansiškai nepriklausomas, o sulaukęs trisdešimties – jau milijonierius. Visa tai lėmė ne tik puiki aktoriaus karjera, bet ir sėkmingos investicijos. Viena pirmųjų investicijų buvo mūrijimo darbų bendrovės įkūrimas, kuri po 1971 metais Los Andželą sudrebinusių žemės drebėjimų uždirbo didžiulius pinigus.

Šias lėšas Arnoldas kartu su savo partneriu sėkmingai investavo į kultūrizmo prekių užsakymo paštu verslą. Paštu buvo galima užsisakyti netgi Arnoldo kultūrizmo pamokas! Tad jau tuomet net ir vardas krovė Švarcenegeriui pelną.

Arnoldas Aloyzas Švarcenegeris – tai puikus pavyzdys, rodantis kaip sunkus darbas, užsispyrimas ir truputis sėkmės visas svajones paverčia tikrove.

Peržiūrėti kitas kategorijas:

Parašykite komentarą

Uždaryti